Informal learning (neformální učení)

15. 05. 2023 • 1 minuta čtení
Informal learning (neformální učení)

Informal learning, neboli neformální učení je druh vzdělávání, který není plánovaný ani organizovaný, ale spíše spontánní a často tedy i neformální. Setkáváme se s ním v každodenním životě, například když s kolegy hledáme řešení problémů v práci, nebo také při sledování výukových videí na obědové pauze.

Ve firemním prostředí je neformální učení užitečné pro rozvoj zaměstnanců, jelikož je učí spolupráci. Zaměstnanci takto mohou získávají nové znalosti a dovednosti napříč firmou, prostřednictvím neformálních interakcí s kolegy. Učí se přímo v kontextu své práce a mohou nové znalosti ihned uplatnit.

Dopad na firemní kulturu

Neformální učení je žádoucí i co se týče budování firemní kultury. Vyplatí se proto vytvářet prostředí, které podporuje otevřenou komunikaci a sdílení znalostí mezi zaměstnanci a týmy. Ideálním nástrojem neformálního učení jsou workshopy, teambuildingy či jiná organizovaná setkání zaměřená na sdílení know-how.

Studie souhlasí

Dle studie britského Národního institutu pro další vzdělávání dospělých NIACE oddělením formálnosti od vzdělávacího procesu dochází ke zvýšení zapojení studentů a také má pozitivní dopad na jejich pohled na vzdělávání jako celku.

 
Nastavení cookies